Yer: BlogBeslenme, Bilgi, Oyun, Sağlık>Yazı Detayı
Yemek, Uyku ve Oyun Saatlerine Uymanın Başarıya Etkisi
3 sene oldu Beslenme, Bilgi, Oyun, Sağlık 61 Yorum
Tumblr Yayınla

Yemek Saatlerine Uymak;

Yemek saatlerine uymak, bir saat gibi çalışan vücudumuzun biyolojik düzeni için çok önemlidir. Düzensiz ve sağlıksız alınan yiyecekler  vücut kimyasını bozmakla birlikte, hareket ve uyku düzenine de olumsuz yönde etki eder.  Bu yüzden düzenli olarak günün belirli saatlerini yemek için ayırmalı ve vücudumuzun ihtiyacı olan mineralleri, proteinleri ve karbonhidratları almalıyız. Aşırı yemek veya az yemek de vücut için zararlıdır. Yaşımıza göre alınması gereken yiyecekleri /içecekleri  tüketmeli ve vücudumuzu hastalıklardan koruyarak bu düzeni sağlamalıyız.

Uyku Saatlerine Uymak;

Uyku, bedenimizin en iyi şekilde dinlendiği ve tekrar enerji toplayabildiği bir mecburi ihtiyaçtır. Uyku düzenimizin bozulmasına etki eden faktörlerden uzak durmalı, tüm gün yorulan bedenimizi ve zihnimizi uyku ile bakıma almalıyız. Erken kalkan öğrencilerin mümkünse öğlen vakitlerinde 1 saat uyuması da vücut kimyasının dengesi için çok önemli bir konudur. Geç saatlere kadar televizyon izlemek, bilgisayarla meşgul olmak, vücudun sağlıklı bir uyuma/dinlenme fonksiyonunu eksik kılacaktır. Bu yüzden erken yatmak ve erken kalkmak vücut için en sağlıklı olan uyku tipidir. Ayrıca yuduğumuz odanın karanlık olması, uyumamızı engelleyebilecek bir ışık kaynağı olmaması gerekmektedir.

Oyun Saatlerine Uymak;

Günün belirli vakitlerini de oyun için ayırmak zihnimizi toparlamak, tekrar konsantre olabilmek ve rahatlamak için kullanılabilecek bir yöntemdir. Kişinin yaş, zeka ve vücut özelliklerine göre oynanabilecek bu oyun egzersizleri öğrenmeye de yardımcı olabilecek niteliktedir. Oyunun dozunu kaçırmak, zihni sürekli oyunla meşgul etmek, başarısızlığın yanında uyku ve yemek düzenini de bozarak kişinin performansının düşmesine, konsantrasyonunun bozulmasına ve ilgilendiği konuya/işe adapte olamamasına neden olmaktadır.

 

Toplam 61 tane yorum var, bunların; 60 tanesini ziyaretçiler, 1 tanesini admin yazmış.

  1. Efekan Özdağ : 26 Şubat 2014 19:21

    İyi konu

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?