Yer: BlogÖdev>Yazı Detayı
12 Hayvanlı Takvim hakkında bilgi
2 ay oldu Ödev Yorum Ekle
İlginizi Çekebilir
12 Hayvanlı Takvimi (Çince: 地支 Dìzhī veya 十二支 Shíèrzhī; Japonca: 十二支 Jūnishi veya 干支 Eto), Edouard Chavannes’in “Le Cycle turc des Douze Animaux12 Hayvanlı Türk Takvimi”, adlı araştırmasına göre Asya’da kullanılan 12Hayvanlı takvim Türklere ait bir takvim sistemiydidi ve Çinliler bu takvimiTürklerden almışlardı. Chavannes bu yüzden de araştırmasının adını 12 HayvanlıTürk Takvimi koymuştur.
12 yılın 5katı olan 60 yıllık devreleri ile GöktürklerUygur TürkleriTuna BulgarlarıİdilBulgarları da kullanmış ve Hiung-nu‘lar da Çin’in hemen kuzeyinde bulundukları için büyük ihtimalle dekullanmıştır.[kaynak belirtilmeli]GöktürkYazıtları, Uygur kitap ve hukuk belgeleri, Tuna Bulgarları‘nın yazıtları, Bulgar Hakanları Listesi ve Manas Destanı‘ndaki bazı olaylar da bu takvimle ile tarihlendirilmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Butakvimde her hayvan bir yılı gösterir. Örneğin; “Pars Yılı” gibi. Her yılın ohayvanın özelliklerine göre şekillendiğine inanılır. Örneğin Maymun yılındaeğlence ve hilenin artacağı inanışı vardır. Çağ adı verilen (ÇAĞ: 12×5=60 yıl)şeklindeki dönemler halinde ilerler ve bu rakam ortalama insan ömrüdür. 12Hayvanlı Türk Takvimi Mete Han’ın tahta çıkış tarihi olan M.Ö. 209’da başlar.

Edouard Chavannes‘in “Le Cycle turcdes Douze Animaux 12 HayvanlıTürk Takvimi adlıaraştırmasında, Asya’da kullanılan 12 Hayvanlı takvim Türklere ait bir takvimsistemi olduğunu ve Çinlilerin bu takvimi Türklerden aldığını düşünerek“12 Hayvanlı Türk Takvimi” adı koymuştur.

Bir yılda 12 ay vardı. Aylarbirinçay (birinci ay) , ikinçay (ikinci ay), üçünçay (üçüncü ay), dördünçay(dördüncü ay), beşinçay (beşinci ay), altınçay (altıncı ay), yedinçay (yedinciay), sekizinçay (sekizinci ay), dokuzunçay (dokuzuncu ay), onunçay (onuncu ay),onbirinçay (onbirinci ay) ve onikinçay (onikinci ay) diye adlandırılmıştır.

Oşlak Ay (veya Aşlak Ay) – Özellikle Avrasya göçebehalklarının ve Türklerin şaman takviminde birinci aydır.[4] Uluğ Kün (Ulu Gün) yani Nevruz kutlamalarıyla birlikte yani 21 Martta başlar. Bu baharşenliği kurban ayinleri ve kutlamalar ve geleneksel eğlenceler ilegerçekleştirişliri ve günümüzde de varlığını sürdürmektedir.

Son Ay (Azerice Sonay) – Türk halk kültüründeyılın ilk yarısıdır. Özellikle Azerbaycan folklorunda güz mevsiminin son aylıgecelerine denir. Azerbaycan “ayın düşüncesi”nde (mitolojikanlayışında) Ay ve Güneş sevgilidirler.[5] Onların sevgisi sonsuzdur. Ama onlar hiçbir zaman birbirinekavuşamazlar. Ancak gece ve gündüzün eşitlendiği bu günde bu sonsuz sevdalılarbirbirlerinin yüzlerini görebilirler. Ama sonra kavuşamadan yine kaybederler.Azerbaycan köylerinde bu gecede çeşitli oyunlar oynarlar.

Türklerde gün isimlerinin yabancıkökenli olmasının sebebi bazı tarihçilere göre; göçebelik sebebiyle Türklerdegün kavramının gelişmemesidir.[kaynak belirtilmeli] Türk Takvimi’nde bir gün12 bölüme ayrılır, her bölümeÇağ adıverilirdi. Bir çağ iki saat, dolayısıyla bir gün de 24 saatti. Herbir çağ isesekiz Kehten ibaretti.Yılbaşı olarak gece-gündüz eşitliğinin yaşandığı 21 MartNevruz günü alınırdı.

Comments

comments

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?

*

.:: Sitemiz; ::.

sponsor
Son Yorumlar