Yer: BlogBilgi, Beslenme>Yazı Detayı
Çay nasıl üretilir? Çay üretimi
7 sene oldu Bilgi, Beslenme Yorum Ekle
İlginizi Çekebilir
Çay nasıl üretilir? Çay üretimi 1

Çay üretiminde ilk adım hasattır. Çoğu hasat halen elle yapılmaktadır ki, (düşündüğünüz gibi) çok emek gerektirmektedir. Bazı üreticiler elektrik süpürgesine benzer dallardaki yaprakları içine çeken bir makine kullanmaktadırlar. Bu son metot, yüksek kaliteli uç yaprakları ile dalın aşağısındaki adi yaprakları birbirinden ayırt edemediğinden ucuz çay türleri için kullanılmaktadır. (Türkiye’de hasat için torbalı makas kullanılmaktadır)

İlginizi Çekebilir
Hasat edilen yapraklar iki üretim metoduna tabi tutulabilirler: CTC ve ortodoks. “ez, yırt, kıvır” (crush, tear,curl) kelimelerinin baş harflerinden oluşan CTC, başlıca düşük kaliteli çaylar için kullanılır. CTC üretimi makinelerle yapılır; onun ismi zaten yeterince açıklayıcıdır. Makineler, soldurulmuş çay yapraklarını hızla ezer, özsuyunun çoğunu zorlayarak dışarı atar, sonra yaprakları yırtar ve sıkıca top şeklinde kıvırır, sonunda hazır (instant) kahve kristalleri gibi bir görünüm alır. Sonra çay yaprakları fırınlanır ve kurutulur.

cay-nasil-uretilir-yetistirilir-nerede-hakkinda

Çoğu çay uzmanları, bu metot yüksek kaliteli çayların gerektirdiği dikkatli muameleyi sağlamadığından, CTC çayı ile pek ilgilenmezler. Fakat CTC, mekanize bir süreç olduğundan çay sanayiinde önemli ve mantıklı bir role sahiptir. Aksi halde imha edilmesi gereken büyük hacimdeki yaprakların hızlı üretimine imkân tanır. Ayrıca orta kalitedeki yapraklardan güçlü ve kuvvetli bir tat elde etmede başarılıdır.

Gerçekten pek çok çeşitteki yapraklar için CTC tercih edilen üretim metodudur.

Ortodoks üretim tarzı biraz daha karmaşıktır ve genellikle elle yapılır. Süreç; siyah, yeşil ve oolong çaylar için farklılık gösterir. Siyah çay üretimindeki temel adımlar; soldurma, kıvırma, oksidasyon ve kurutmadır.

İlk olarak, çay yaprakları solana ve yumuşayana kadar açıkta (gölgede olması tercih edilir) yayılır. Öyle ki, kırılmaksızın kıvrılmaları mümkün olacaktır. İkinci aşama kıvırmadır. Bu pek elle yapılan bir işlem değildir, daha çok makine ile yapılır. Kıvırma, tabii olarak yapraklarda bulunan çeşitli kimyasal maddelerin oksidasyonunu artırarak karışmalarına yardımcı olur. Kıvırmadan sonra yaprak yığınları parçalanmıştır ve oksitlenmeye hazırdır. Kıvırma esnasında başlayan oksitlenme, yaprağın farklılığına bağlı olarak belli bir zaman diliminde gerçekleştirilir. Uzun oksitlenme süresi genellikle tadı (flavor) daha az ama daha sert çay üretmeyi sağlar. Son olarak oksitlenme sürecini sona erdirmek için çaylar ısıtılır (fırınlanır) ve kurutulur sonra da depolanırlar.

Oolong tam olarak siyah çay gibi üretilir, sadece yapraklar daha az süre oksitlenirler.

Yeşil çay ise oksitlenmemiştir. Bazı türlerinde yapraklar soldurulmamıştır bile, sadece hasat edilmiş, fırınlanmış ve sevk edilmiştir.

İlginizi Çekebilir

Comments

comments

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?

*

.:: Sitemiz; ::.

sponsor

İlginizi Çekebilir
Son Yorumlar