Yer: Blog >Genel>Yazı Detayı
Hoşgörü İle İlgili Yazılar
7 sene oldu ⁄ Genel Yorum Ekle
İlginizi Çekebilir
1- Kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız baskalarınada öyle davranın yada sizin duymak tan hoslanmadıgınız sözleri başkasına
söylemeyin.istediğini söyleyen istemediğini işitir.
2- Hoşgörünün kelime manası:Herseyi anlayışla karsılayarak hoşgörme,müsamaha, tölerans,insanlar arası iliskilerde dengeli olma, ortayolu takip,farklı olan bir seye sabır gösterip katlanma,benimsenmeyen bir davranış ve düşünce şekline bile tahammül etme anlamlarına gelir.

3- Sosyal boyutu:
çağımızın önemli degerlerinden biri olan hosgörünün gerekliliği ailede, okulda, sokakta,iş yerinde,kısacası sosyal hayatın her kesiminde hissedilmektedir.Bu arada yasadığımız kişilerle uyumlu ve saglıklı ilişkiler olusturmanın zeminini oluşturan hoşgörü, güven ve saygının egemen olduğu iyimser bir hayat sürebilmenin en temel unsurudur.Birlikte yaşamanın getirdiği sorunları üstesinden gelebilmek icin hoşgörüye ihtiyaç vardır.

4- İslamdaki hoşgörü:
islam, karsıdaki kişi ya da inanç grubunun inanç yapısına bakmadan ,sosyal iliskilerde hoşgörülü olmayi emretmiştir.Kuranda yer alan;“Dinde zorlama yoktur.Doğruluk ve eğrilik kesin olarak birbirinden ayrılmıstır”(1). “Rabbin dileseydi yeryüzünde bulunanlarin hepsi elbette iman ederdi.Durum böyle iken insanlari inanmaya sen mi zorlayacaksin”(2)“Eğer puta tapanlardan biri sana sığınırsa ,onun emniyetini/güvenligini sağla…ta ki Allah`ın sözünü dinlesin.Sonra onu güven içerisinde olacağı yere ulaştırır..

5- Tarihimizdeki Yeri:
Bu temel üzerine Fatih meshur ‘Amannâme’sinde, fethettigi Istanbul’da yasayan Hiristiyan ve Musevilere inanç, ibadet, kiyafet, seyahat ve ticaret özgürlügü tanimistir. Daha ötesi, ‘din adamlarina, arhontlara ve kâhyalara’ (ifade aynen budur) yan göz (kinle) bakilmasini, kem söz (kötü söz) söylenmesini yasaklamistir Bir de söz vermisti: ‘Biz anlari, (baska dinlere mensup olanlari) kendimizi korur gibi koruyup gözetecegiz!’ Besyüz elli küsür sene önce, Fatih Sultan Mehmed, farkli dinleri, mensuplarini ve din adamlarini koruyup kollamistir…

Comments

comments

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?

*

.:: Sitemiz; ::.

sponsor
Son Yorumlar