Kodlama öğrenin!

programlama-yazilim-kodlama-ogrenin-ogrenmek-zor-mu-kolay

Programlama – sıhhi tesisatın aksine – herkesin öğrenmesi gereken önemli bir beceridir: programlama, insanların makinelerle nasıl konuştuğudur.

“Herkesin bilgisayar programcılığına ihtiyacı var. Hizmetçilerle konuşmanın yolu bu olacak “- John McCarthy

programlama-yazilim-kodlama-ogrenin-ogrenmek-zor-mu-kolay

İnsanlar başkalarını binlerce yıldır yönetiyorlar.

Eski Romalılar köle emeğinin üzerine imparatorluklarını kurdular. İngilizler düzinelerce koloninin sakinlerine iradelerini dayatarak imparatorluklarını kurdular. Ve Amerika sanayi devrimi sırasında ucuz göçmen emeği sayesinde bugün ekonomik güç haline geldi.

Ancak burada 21. yüzyılda, tahıl tarlalarına meyilli insanları yönetmek, Asya kolonilerinden baharat ithal etmek ya da Rocky Dağları boyunca demiryolları döşemek ile artık işler yapılmıyor.
Artık işleri makinaları yönetmekle halledeceğiz.

İşin doğası temel olarak değişmiştir. Bugün, işin çoğunu yapan artık insan değil makinelerdir.

Düşünsenize – her gün insanlar 3.5 milyar Google araması yapıyor. Bu işi yapan makineler – insanlar değil.

Tek bir Google aramasını manuel olarak gerçekleştirmek için insanların kaç saat süreceğini düşünün. Seyahat Danışmanı, tatil için nereye gideceğiniz konusunda karar vermenize yardımcı olur. Expedia, oraya gitmek için doğru uçuşu ayırtmanıza yardımcı olur. Google Haritalar sizi havaalanına yönlendiriyor. Tüm bu servisler, zorlu makine çalışmaları sayesinde tüketicilere sunuluyor.

Fakat makineler sadece bu işleri yapabiliyorlar, çünkü insanlar onlara tam olarak ne yapmaları gerektiğini söylüyorlar. Ve insanın bunu yapmasının tek yolu yazılım yazmaktır.

Doğru, bilgisayarlar insanlar kadar akıllı değiller. Bilgisayarlar, atadığımız işlerde başarılı olabilmeleri için onlara son derece açık talimatlar vermek için insanlara ihtiyaç duyuyorlar.

Bu kodlama demektir.

Kodlama bir niş becerisi değildir. Gerçekten “yeni okuryazarlık” tır. Bu, her iddialı kişinin başarılı olmak isteyip istemediğini öğrenmesi gereken 21. yüzyılın önemli becerisidir.

Aynı şey, yöneticiler, pazarlamacılar, muhasebeciler, doktorlar ve aralarında neredeyse her beyaz yakalı için giderek daha da geçerli oluyor.

En azından, ücretsiz “Kod Kampı” aracılığıyla ücretsiz programlama eğitimi yoluyla ücretsiz bir matematik ve bilgisayar bilimleri eğitimine sahip olunabilmeli.

Programlayın veya programlayın.

“Yeni bir teknoloji sizin tarafınızdan devredildiğinde, lokomotifte  bulunmuyorsanız, yolun bir parçasısınızdır.” – Stewart Brand

 

Teknolojiyi durduramazsın. Buna uyarlanabilirsin.

Tarih şekillendirmede, yeni bir teknoloji sihirli lambadan çıktığında, onu geri koyamazsınız. Bu, uçaklar, antibiyotikler ve nükleer savaş başlıkları için geçerliydi. Mikroişlemciler, internet ve makine öğrenimi için de geçerlidir.

Değişikliklere ve sürekli dalgalarına adapte olanlar yeşeriyorlar. Kodlama, yeni okur yazarlıktır. 12. yüzyılda okumak, 16. Yüzyılda okur yazarlık, 18. yüzyılda aritmetik ve 20. yüzyılda bir araba kullanmak gibi…

Tıpkı yazmayı öğrenen herkesin nasıl profesyonel bir yazar olunacağını öğrenmesi gibi aritmetiği öğrenen herkes profesyonel bir matematikçi olmaya devam edecek. Kod öğrenen herkes yazılım geliştiricisi olacak değil. Ancak bu şeyleri öğrenen herkes, çabalarının bir sonucu olarak son derece daha iyi olacak.

Reçeteyle satılan ilaçlarınızdaki etiketleri okuma yeteneğinizi veya para çekme işlemi yaptığınızda bir bankerin size sağladığı parayı sayma yeteneğinizi düşünün. Kodlayabiliyorsanız yapabileceğiniz bir şey de eşit derecede önemlidir: günlük yaşamınızın sıkıcı parçalarını alın ve onları otomatik hale getirin.

Bazı insanlar bu temel beceriyi, kişisel refahı artırmanın bir yolu olarak ya da dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için daha da ileri götürürler.

 

Bilgisayarlar, çekirdeğinde sayıları belirginleştiren makinelerdir.

İnsan beyni, özünde, öğrenen makinedir.

İnsanların kodlamayı öğrenemeyeceği düşüncesi yanlıştır. Eğitimciler ve bilişsel bilim adamları arasında, düşünen her insanın kodlamayı öğrenebileceği, örneğin okumayı, yazmayı, aritmetik yapmayı veya arabayı sürmeyi öğrendiğimiz gibi, bu yönde artan bir düşünce var.

 

Disleksisi olan insanlar okumakta daha zorlanıyor, diskalülasyonu olan insanlar matematik yapmakta daha zorlanıyor ve her ikisinin de daha zor zamanlaması var. Ancak bunlar bile aşılabilir sınırlamalar ve programcılar her geçen gün sınırlamaları aşıyor.

Kodlamayı öğren. Makinelerle konuşmayı öğren. Ve geliş.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


*