Yer: Blog >Genel>Yazı Detayı
Windows 8 için bilinmesi gerekenler nelerdir? Windows 8 kullanımı nasıldır?
6 sene oldu ⁄ Genel Yorum Ekle
İlginizi Çekebilir
 

Windows 8, işletim sisteminin önceki versiyonlarına göre farklı arayüze sahip. Mobil ve dokunmatik cihazlarda da kullanılabilecek şekilde tasarlanan işletim sistemi Windows’un eski versiyonlarına alışık olanların için ilk aşamada kullanımı zor olabilir. Bu yüzden Windows 8 kullanmaya yeni başlayanların bilmesi gereken birkaç önemli nokta var.
Win+X
Windows 8’de, eski tüm versiyonlarda olan Başlat menüsü yok. Yani Windows tuşuna bastığınızda hiçbir şey açılmıyor. Windows 8’de program kaldırmak, klavye ayarlarını yapmak vs. işlemler için ekranın sol köşesine tıklamanız ya da Windows tuşu+X kısayolunu kullanmanız gerekir.

 

Program kaldırma
Windows 8’de program kaldırmak daha kolay. Bir programı çalıştırmak için canlı kutucuklar özelliğini kullanabili rsiniz. Kaldırmak işçinse bir programın kutucuğuna sağ tıklayın. Sonra da Kaldır’a tıklayın. Program kaldırma penceresine yönlendirileceksiniz. Şimdi açılan pencereden programı kaldırabilirsiniz.
Kilit ekranını devre dışı bırakma

 

Windows 8 kilit ekranı dokunmatik olmayan cihazlarda işe yaramıyor. Bu ekranı kapatmak en iyisi. Bunun için önce Win+R kısayolunu kullanın. Açılan satıra “gpedit.msc” yazın ve enter deyin. Bilgisayar yapılandırması > Yönetim şablonları > Denetim masası > Kişiselleştirme yolunu izledikten sonra “Kilit ekranını görüntüle” seçeneğine çift tıklayın. Şimdi de “Devre dışı bırakıldı” kutucuğunu işaretleyerek değişikliği onaylayın. Artık kilit ekranını görmeyeceksiniz.
 

 

Windows 8 kapatma
Window 8’de başlat menüsü olmadığı için kapatma seçenekleri de eski yerinde değil. Windows 8’i kapatmak için ekranın sağ alt tarafındaki menüyü kullanmanız gerekir. Masaüstündeyken ALT+F4 kısayoluyla da Windows kapatma penceresini çağırabilirsiniz.
Başlangıçta çalışan programları düzenleme
Windows 8’de başlangıçta ne kadar çok program çalışıyorsa başlangıç süreniz de o kadar uzayabilir. Başlangıç öğelerini görmek ve yönetmek için görev yöneticisini kullanabilirsiniz. Bunun için görev yöneticisini çalıştırın ve başlangıç sekmesine tıkladıktan sonra programları istediğiniz gibi düzenleyin.
.

Comments

comments

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?

*

.:: Sitemiz; ::.

sponsor
Son Yorumlar