Yer: BlogÖdev>Yazı Detayı
Yağların, proteinlerin, karbonhidratların önemi, faydaları, görevleri
2 sene oldu Ödev Yorum Ekle
İlginizi Çekebilir
Yağların Önemi, Faydaları ve Görevleri:
 • Yağda eriyen A, D, E, K vitaminlerinin vücut tarafından kullanımı için gereklidirler,
 • Karbonhidratlardan yeterince enerji sağlanamadığı durumlarda enerji ihtiyacını karşılarlar,
 • Hücre zarına ve deriye esneklik kazandırırlar,
 • Büyüme, gelişme ve deri sağlığı için gerekli olan ve vücutta sentezlenemeyen yağ asitlerinin alınması için gereklidirler,
 • Deride ve organların çevresinde depolanan yağlar vücudu soğuktan ve darbelerden korurlar,
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlarlar,
 • Ayrıca, yağlar hücrenin yapı maddelerindendir.

Proteinlerin Görevleri:

Proteinler,canlıda hem yapının oluşmasında hem de pek çok görevin yapılmasında doğrudan etkilidir.Hücrelerin kendine özgü özelliklerini kazandıran maddeler,yapılarını oluşturan protein çeşitleridir.Hücrede gerçekleşen hücresel olayların yapılması da proteinlerle sağlanır.Proteinlerin başlıca görevleri aşağıdaki gibi sıralanır:

*İşlevsel yönden proteinlerin görevleri,oluşturdukları enzimlerle biyolojik biyokimyasal reaksiyonları yürütmeleridir.Canlıda gerçekleşen her reaksiyon farklı proteinlerin oluşturdukları ayrı enzimlerle yürütülür.Örneğin; ATP,DNA,RNA gibi farklı moleküller farklı enzimlerle yapılır.

*Kan şekerinin ayarlanmasını sağlayan insülin,glukagon gibi çoğu hormonlar protrinlerin yapısındadır.Bu nedenle hormonları oluşturan proteinler düzenleyici görev yaparlar.                                                                    *Proteinler,hücre içinde ve hücre dışında önemli yapı maddeleridir.Bağ doku lifleri,kıl ve derideki keratin,önemli hücre dışı protrinlerdendir.

*Hücre içinde elektronların taşınması,çekirdekle stoplazma arasında madde taşınması hücreler ve organlar arasında madde taşıması gibi taşıma görevleri yaparlar.Örneğin;insan vücudunda oksijen ve karbon dioksidin taşınması,proteinlerin oluşturduğu hemoglobinlerle sağlanır.

*Hayvanlarda kasların kasılmasını gerçekleştirir.Kaslardaki kasılmayı sağlayan aktin ve miyozin,proteinden yapılmış ipliklerdir.

*Hayvan vücudunda hastalık yapan toksinlerle vücuda yabancı olan maddelere ve mikroplara karşı vücudun ürettiği interferon bir proteindir.

*Proteinler,hücrelerin madde alışverişini sağlayan ozmotik basıncın oluşmasında etkilidir.Örneğin;doku hücrelerinden kılcal kan damarlarına madde geçmesini,kandaki proteinlerin olşturduğu”protein ozmotik basıncı” sağlar.

 Karbonhidratların Görevleri

Karbonhidratların vücudumuzdaki görevlerini şöyle sıralamak mümkündür:

 • Karbonhidratların en önemli görevi enerjiyi oluşturmaktadır. 1 g karbonhidrat 4 kcal verir. Beyin, sinir sistemi ve alyuvarlar normal şartlarda enerji kaynağı olarak yalnızca bir karbonhidrat türü olan glikozu kullanır.
  •    Karbonhidratlar vücutta depolanabilmektedir. Fazla alındığında yağa dönüştürülür.
  •    Karbonhidtarların yeterli miktarda alınması, proteinlerin enerji amacıyla kullanılmasını önler.
  •    Su ve elektrolitlerin vücutta yeterince bulunmasını sağlar.
  •    Kanın asit-baz dengesinin korumanda yardımcıdır.  Çok düşük miktarda karbonhidrat alındığında bu denge bozulur.
  •    Karbonhidratların bir türü olan posa-lif, bağırsakların çalışmasını artırarak dışkılamayı kolaylaştırır ve böylece kabızlığı önler.

Comments

comments

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?

*

.:: Sitemiz; ::.

sponsor
Son Yorumlar