Yer: BlogÖdev, Bilgi>Yazı Detayı
Zamirler, Zamir Türleri Özet
2 sene oldu Ödev, Bilgi Yorum Ekle
İlginizi Çekebilir
Zamir Nedir?

Zamir veya adıl, ad olmadıkları halde cümlede varlıkların yerine kullanılabilen, varlıkların yerini tutan ve adların yerine getirdiği tüm işlevleri yerine getirebilen kelime veya ek.
Ben, sen, o, biz, siz, onlar; kendim, kendin, kendi, kendimiz, kendiniz, kendileri kelimeleri ve bu, şu, o; kim, ne; biri; -ki ekleri zamirlere örnek gösterilebilir. Zamirler “kelime halindeki zamirler” ve “ek halindeki zamirler” olmak üzere iki gruba ayrılırlar.

Kelime halindeki zamirler

Siz nerede oturuyorsunuz?”
Biz Ankara’da oturuyoruz.
Kendi kelimesi bir Kişi adının veya başka bir şahıs zamirinin yerine kullanıldığında kendisi veya kendin şekline dönüşebilir:
“Avukat olmayı kendisi istedi.”

“Bu konuda kendin karar vermelisin.”

Şahıs (kişi) zamirleri

Kişi adlarının yerine kullanılan ben, sen, o, biz, siz, onlar, bunlar,kendisi ile kimi durumlarda kişi adının yerine geçen kendi sözcükleridir:
“Bunu ancak ben yaparım.”
“Yarın onlara da uğrayacağız.”

İşaret zamirleri

Varlıkların yerini gösteren zamirlerdir: “bu, şu, o, bunlar, şunlar, onlar, beriki, öteki,”. Yakındaki varlıklara işaret ederken bu ve bunlar; biraz uzaktaki varlıklara işaret ederken şu ve şunlar; en uzaktaki varlıklara işaret ederken o ve onlar kullanılır:
Şunu deneyeyim, bu biraz küçük geldi.”
Buna, şuna, ona, öteki, beriki, böyle, şöyle, öyle
 kelimeleri de işaret zamiri olarak kullanılırlar:
Şuna bak, kendini bir şey sanıyor!”
“Gel de böylesi ile ortaklık kur…”

Soru zamirleri

Cümlede adların yerine kullanılan soru sözcüklerine soru zamiri denir. Soru zamiri ile oluşturulmuş soru cümlelerinin cevabı yine bir isim veya zamirdir.
“Nereye gidiyorsun?” (ankaraya, okula, ona vs.)
“Dolaptaki tatlıyı kim bitirdi?” (Nazan,deden,hüsamettin eniştev.b.)
“Hangisini giyeceksin?”
 (şunu, bunu, uzun kollu olanı vs.)
“Ödülü kime verdiler?” (sana, Orhan Pamuk’a vs.)

Belgisiz zamirler

Cümlede varlıkları isim, sayı, miktar ve ölçü yönünden belli belirsiz karşılayan zamirlere belgisiz zamir denir: Hepsi, kimse, tümü, herkes, hepimiz, kimisi, kimileri, kimi, biri, birisi, birileri, birkaçı, bazısı, bazıları, çoğu, birçoğu, birçokları, başkası, birazı, fazlası, bir kısmı, şey vb gibi:
“Dünkü eğlenceye kimse gelmemiş.”

Yapısına göre zamirler

Yapım eki almamış, kök durumunda olan zamirlerdir. Sadece çekim eki alabilirler: ben, anne, bunda, bazıları, kim, onlardan, onudaonda,şunda, sana vb gibi.
Zamirler hem dilbilgisel hem de sosyo-psikolojik özellikler gösterir. Bu özellikler için Demirci’nin Kitabının 83-117. sayfalarına bakılabilir. Bunlardan bazıları: Zamirler kolaylaştırma unsurlarıdır, Zamirler vurgu bildirir, Zamirler yapım eki alabilir, Zamirlerin ekleşme özellikleri vardır, Zamirler çekim eklerini alabilir, Zamirler aracılığıyla cinsiyet gösterilebilir, Zamirler özneyi gizleyebilir, Zamirler mesafe bildirir, Zamir kullanımı saygı, tevazu veya saygısızlık bildirir.

Comments

comments

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?

*

.:: Sitemiz; ::.

sponsor
Son Yorumlar