Yer: BlogBilgi, Ödev>Yazı Detayı
Zararlı Maddeler ve Kaynakları Özet
2 sene oldu Bilgi, Ödev Yorum Ekle
İlginizi Çekebilir
Evsel çöplerin genelde mutfak çöplerinden ve soba küllerinden oluştuğu devir çoktan geride kaldı.
Kimyevi maddeler, zehirli ve zararsiz görünen sivi maddeler, evsel çöplerden ayri toplanmadigi sekilde çöp bidonlarindaki çöpleri çevreye zararli bir karisim yapmaktadirlar. Evsel çöplerimizin sadece %0,4`ü zararli maddelereden olusmasina ragmen bunlara çok dikkat edilmelidir. Çevreye ve dogaya zarar verebilecek bütün maddeler zararli maddeler olarak adlandirilir. Bu maddelerin en küçük miktari bile, kontrolsüz kullanilisinda veya yanlis bertaraf edildiginde dogaya ve canlilara büyük ölçüde zarar verebilirler. Bundan dolayi zehirli ve dolayisiyla tehlikeli diye süphelendiginiz tüm zararli maddeler evsel çöplere atilmamalidir, uygun bir sekilde isaretlenmelidirler.

Bu maddeleri tanimak için ambalajlarinin etiketine ve kullanis yazisina dikkat etmek iyi yardim teskil eder. Oralarda basili olan tehlike sembollerini çok ciddiye alinmalidir. Degisik zararli maddeler kesinlikle iç içe dökülmemelidir. Aksi halde çevre ve insan sagligi için daha tehlikeli olabilirler. Bu zararli maddeleri, gida maddelerinden uzak ve çoçuklarin eline geçmeyecek sekilde muhafaza ediniz. Sivi halindeki zararli maddeler kesinlikle tuvalete veya musluga dökülmemelidir. Çünkü oraya dökülen bütün zehirler su aritma tesislerinde büyük çaba sarf ederek tekrar çikarilmasi gerekir. Çogu maddeler çözülüp suya karisarak su devir dayimini da sürekli olarak yorar.

zararli-maddeler-ve-kaynaklari-nelerdir-odev-ozet

Evlerde olusan ve ayri toplanilmasi gereken madder sunlardir:
Asbest toz ve çimentosu, asitler, atik su borusu temizleyicileri, boyalar, bitki koruyuculari, cilalar, civa içerikli derceler, conta macunu (pas önleyici), çamasir suyu, çözücü maddeler (benzin, ispirto), dezenfekte maddeler, enerji tasarruf lambalari, eski ilaçlar, firin ve izgara temizleyicileri, flüoresan lambalari, fren sivisi, gaz yagi, hasare yok edicileri, kimyevi maddeler, kireç sökücüleri, leke temizleyicileri, motor yaglari, odun veya tahta koruyuculari, piller, sprey kutulari, tirnak boyasi sökücüleri, temizlik maddeleri, yaglar, yangin söndürme aletleri, yapistirici maddeler vs.

Yukarida belirtilen motor yaglari ve asbest hariç tüm zararli maddeleri belediye bagli olan çöp isleme tesislerine veya zararli cöpleri toplayan otoya ücretsiz verilebilir. Motor yaglari, piller ve ilaçlar gibi bazi zararli maddeler satin alinan magaza ve eczanelere de geri verilebilir. 1987`de yürürlüge giren eski yag yönetmelige göre, motor yagi satan tüm magazalar satilan yag miktari kadar da kullanilmis motor yagi da (kasa kagidi ile birlikte) ücretsiz geri almak mecburiyetindedir. Ayrica 1998`de yürürlüge giren pil yönetmeligine göre de pil satan tüm magaza ve marketler de kullanilmis pilleri ücretsiz geri almak mecburiyetindedir.

Çevremizi ve sagligimizi korumak açisindan yukarida belirtilen herhangi maddelere ihtiyaç duyuldugunda„“Mavi Çevre Melegi`le“ isaretlenmis ürünlere öncelik taninmalidir. Mavi Çevre Melegi`le simgelenmis ürünler diger ürünlere nazaren ya hiç ya da çok az zararli maddeler içerirler.

 Patlayici: Belli bir sicaklik ve basinçta herhangi bir hizda gaz olusturarak kimyasal reaksiyon olusturan ve bu yolla çevresindekilerin zarar görmesine neden olabilecek kati veya sivi halde madde veya maddelerin karisimi demektir.Parlayici kolay yanabilen demektir. Kapali hazne deneyinde 60.5 derece, açik hazne deneyinde de 65.6 derece altindaki sicakliklarda parlayici buhar birakan sivilar, sivi karisimlari, çözeltide veya süspansiyonda kati madde karisimlari ihtiva eden sivilardir. (Örnegin, boya, vernik, cila gibi maddeleri içerip tehlikeli özellikleri nedeniyle baska bir sinifa dahil edilmeyen maddeler içeren maddeler) 

Parlayici katilar: Patlayici sinifindan ayri olarak, tasima sartlari altinda kendiginden kolayca yanabilen veya sürtünme sebebiyle yangina veya yangin baslamasina sebep olan katilardir. Kendiginden yanmaya müsait katilar: Normal tasima kosullarinda veya havayla temas halinden isinmaya ve bu sekilde yanmaya müsait maddeler.

Suyla temas halinde parlayici gazlar birakan maddeler: Suyla temas durumunda kendiginden parlayan veya tehlikeli sayilabilecek miktarda parlayici gazlar birakan maddeler.

Oksitleyici: Kendilerinin yanici olup olmamasina bakilmaksizin, oksijen verme yoluyla diger maddelerin yanmasina neden olan vaya katkida bulunan maddeler.

Organik peroksitler: Kendi kendine hizlanan egzotermik bozunmaya ugrayabilecek olan isil açidan dengesiz organik maddelerdir.

Toksik (zehirli) : Yutulmasi veya solunmasi sonucu insan vücudunda düsük oranlarda bulunmasi ile yada deriyle temas etmesi halinde öldürücü etkiye sahip akut etkiler gösterebilecek maddeler.

Enfekte edici maddeler: Yasayan mikroorganizmalar veya onlarin toksinlerini içeren ve bu nedenle de insan ve hayvanlarda hastalik yaptigi bilinen ya da tahmin edilen maddelerdir.

Korozif maddeler: Canli dokuyla temas halinde kimyasal olarak, geri dünüslü ya da geri dönüssüz ciddi zararlar verebilen, su veya hava ile temasinda korozif duman yayan, sizinti halinde diger mallara ya da ulastirma araçlarina zarar verebilen hatta tümüyle tahrip edebilen veya baska türden tehlikeler yaratabilen maddeler.

Hava veya suyla temas halinde toksik gaz yayilmasi: Hava veya su ile temas halinde tehlikeli sayilacak miktarda toksik gazlar yayan maddeler.

Ekotoksik: Serbest halde bulunmalari durumunda, biyoakümülasyon yoluyla çevre üzerinde ani veya gecikmeli olarak olumsuz etkiler yaratan veya yaratabilecek olan ve/veya biyotik sistemlerde toksik etkiler yaratan veya yaratmasi muhtemel maddelerdir. Bu tehlikeli özellikleri tasiyan maddelerin depolanmasi ve tasinmasi sirasinda, maddenin çevre için olan tehlikelerini, koruma tedbirleri ve tehlikeli özelligini belirten isaret ve yazilari taşıyan etiketlerin üzerinde bulunmasi gerekmektedir.

Comments

comments

Düşüncelerinizi yazın.

Avatar Ekle?

*

.:: Sitemiz; ::.

sponsor
Son Yorumlar